Skip to content

14 Allison Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block133
Lot315
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,350
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
28%
Improvement Value:$122,200
72%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+6.4%
2024$6,296+5.4%
2023$5,976+1.4%
2022$5,891+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6199, Page 6Recorded8/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950