Skip to content

21 Millard Ter

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block460
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
30%
Improvement Value:$123,900
70%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+6.4%
2024$6,503+5.4%
2023$6,172+1.4%
2022$6,084+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 3289, Page 255

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 2540, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1950