Skip to content

30 Ardsley Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Date
Jan 16, 2068

Property Information

Block137
Lot151
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,041
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
33%
Improvement Value:$84,500
67%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+6.7%
2024$4,390+5.7%
2023$4,154+1.5%
2022$4,091+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1798, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1950