Skip to content

35 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block139
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage892
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
37%
Improvement Value:$79,700
63%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,967+6.4%
2024$4,669+5.4%
2023$4,432+1.4%
2022$4,369+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft892DeedBook 6609, Page 229Recorded11/30/2025

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft892DeedBook 6594, Page 1820Recorded6/24/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3494, Page 205

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930