Skip to content

67 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block139
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,608
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
28%
Improvement Value:$136,300
72%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+6.4%
2024$7,046+5.4%
2023$6,688+1.4%
2022$6,593+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6169, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 4358, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948