Skip to content

106 Woodland AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block141
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,612
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
16%
Improvement Value:$253,100
84%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,850+6.4%
2024$11,139+36.2%
2023$8,176+1.4%
2022$8,059+31.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,612DeedBook 6391, Page 127Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$116,550

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 6202, Page 1707Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$292,769

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 6197, Page 844Recorded7/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5549, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4749, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1950