Skip to content

181 Somerset St

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block151
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,624
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
29%
Improvement Value:$126,000
71%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+6.4%
2024$6,577+5.4%
2023$6,243+1.4%
2022$6,154+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4691, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1950