Skip to content

26 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block141
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
22%
Improvement Value:$163,400
78%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240+6.4%
2024$7,745+5.4%
2023$7,351+1.4%
2022$7,247+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930