Skip to content

82 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 29, 2002

Property Information

Block141
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
27%
Improvement Value:$128,800
73%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922+6.4%
2024$6,507+5.4%
2023$6,176+1.4%
2022$6,088+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4277, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1940