Skip to content

30 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Sep 11, 1998

Property Information

Block141
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,144
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
32%
Improvement Value:$101,600
68%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+6.4%
2024$5,549+5.4%
2023$5,267+1.4%
2022$5,192+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3460, Page 139

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930