Skip to content

1020 Terrace BlvdTrenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jan 19, 2000

Property Information

Block469
Lot148
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
38%
Improvement Value:$87,500
62%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+6.4%
2024$5,187+5.4%
2023$4,923+1.4%
2022$4,853+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3763, Page 133

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2588, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1955