Skip to content

30 Ormond AveTrenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Date
Aug 18, 2005

Property Information

Block149
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,104
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,600
40%
Improvement Value:$82,300
60%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,424+6.4%
2024$5,098+5.4%
2023$4,839+1.4%
2022$4,770+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5201, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5201, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928