Skip to content

26 Ormond Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block149
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,620
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
26%
Improvement Value:$161,100
74%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+6.4%
2024$8,011+5.4%
2023$7,604+1.4%
2022$7,496-0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$83,001

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6371, Page 1397Recorded6/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$403,290
DeedBook 6335, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1962