Skip to content

193 Buttonwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1949

Last Sale Date
Jun 9, 1972

Property Information

Block149
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
23%
Improvement Value:$167,000
77%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,507+6.4%
2024$7,997+5.4%
2023$7,590+1.4%
2022$7,482+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1911, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1949