Skip to content

255 Somerset StTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block153
Lot127
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,726
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
28%
Improvement Value:$132,300
72%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+6.4%
2024$6,821+5.4%
2023$6,474+1.4%
2022$6,382+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,726DeedBook 6542, Page 1426Recorded12/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950