Skip to content

97 Oregon Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block156
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,760
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
82%
Improvement Value:$10,000
18%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,202+6.4%
2024$2,070+5.4%
2023$1,965+1.4%
2022$1,937+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,760DeedBook 6594, Page 680Recorded6/17/2025

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,760DeedBook 6487, Page 1331Recorded6/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$86,924
DeedBook 6061, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1936