Skip to content

94 Louisiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block156
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
28%
Improvement Value:$118,300
72%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,462+6.4%
2024$6,074+5.4%
2023$5,765+1.4%
2022$5,683+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 6226, Page 57

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 5867, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5355, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1959