Skip to content

29 Rhodes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1995
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block157
Lot291
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,495
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
21%
Improvement Value:$219,400
79%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,894+6.4%
2024$10,241+5.4%
2023$9,720+1.4%
2022$9,581+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4521, Page 139

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2924, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2791, Page 258