Skip to content

16 Winthrop Ave

Trenton, NJ 08618

Built 2008
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2010

Property Information

Block262
Lot27.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,294
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
15%
Improvement Value:$300,300
85%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,899+6.4%
2024$13,065+5.4%
2023$12,401+1.4%
2022$12,224+15.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 5874, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5556, Page 47