Skip to content

150 Louisiana AveTrenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block159
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,744
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
26%
Improvement Value:$130,400
74%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,938+6.4%
2024$6,522+5.4%
2023$6,190+1.4%
2022$6,102+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4934, Page 62

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4661, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1920