Skip to content

115 Oregon AveTrenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$189,999
Last Sale Date
Oct 8, 2003

Property Information

Block159
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,412
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
25%
Improvement Value:$153,500
75%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+6.4%
2024$7,560+5.4%
2023$7,176+1.4%
2022$7,074+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$189,999
DeedBook 4775, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1968