Skip to content

160 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2003

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block160
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,620
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
20%
Improvement Value:$184,800
80%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+6.4%
2024$8,540+5.4%
2023$8,106+1.4%
2022$7,990+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6189, Page 506Recorded3/12/2014

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4503, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 4292, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 3966, Page 89