Skip to content

1210 Prospect St

Trenton, NJ 08618

Built 2007

Last Sale Price
$187,578
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block32
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
11%
Improvement Value:$180,300
89%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,933+6.4%
2024$7,457+5.4%
2023$7,078+1.4%
2022$6,977+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,578

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6358, Page 245Recorded2/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 5715, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5364, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 4986, Page 101