Skip to content

1816 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1935

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block161
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,503
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
23%
Improvement Value:$157,100
77%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,047+6.4%
2024$7,564+5.4%
2023$7,179+1.4%
2022$7,077+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,503DeedBook 6485, Page 1272Recorded5/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1935