Skip to content

1860 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block163
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
33%
Improvement Value:$95,900
67%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,628+6.4%
2024$5,290+5.4%
2023$5,021+1.4%
2022$4,950+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$208,000
Sq Ft1,140DeedBook 6505, Page 1668Recorded11/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3893, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1930