Skip to content

1866 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block163
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
29%
Improvement Value:$128,400
71%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+6.4%
2024$6,706+5.4%
2023$6,365+1.4%
2022$6,275+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,538DeedBook 6449, Page 1955Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 2546, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1950