Skip to content

29 Green LnTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block163
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,626
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
22%
Improvement Value:$170,000
78%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+6.4%
2024$8,048+380.8%
2023$1,674-77.8%
2022$7,530+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,626DeedBook 6384, Page 1095Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 6232, Page 583Recorded10/28/2015

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950