Skip to content

117 Browning Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$290,101
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block172
Lot138
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
35%
Improvement Value:$107,000
65%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+6.4%
2024$6,130+5.4%
2023$5,818+1.4%
2022$5,735+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,101
Sq Ft1,344DeedBook 6613, Page 651Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 6151, Page 760

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5131, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1950