Skip to content

200 King Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Date
Feb 20, 1985

Property Information

Block174
Lot538
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,896
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
27%
Improvement Value:$145,900
73%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,612+6.6%
2024$7,140+5.6%
2023$6,764+1.5%
2022$6,665+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960