Skip to content

201 King Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block175
Lot515
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,046
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
25%
Improvement Value:$158,500
75%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358+6.4%
2024$7,856+5.4%
2023$7,457+1.4%
2022$7,350+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962