Skip to content

221 Crescent AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$118,300
Last Sale Date
Apr 20, 2015

Property Information

Block176
Lot462
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
23%
Improvement Value:$182,600
77%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+6.4%
2024$8,747+5.4%
2023$8,302+1.4%
2022$8,184+22.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$118,300

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6218, Page 706Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$168,974

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6212, Page 752Recorded2/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950