Skip to content

231 Crescent AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block176
Lot459
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
35%
Improvement Value:$108,300
65%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+6.9%
2024$5,678+5.9%
2023$5,364+1.6%
2022$5,280+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950