Skip to content

240 Inland AveTrenton, NJ 08638

Built 1951

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block176
Lot450
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,559
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
29%
Improvement Value:$133,900
71%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+6.4%
2024$6,947+5.4%
2023$6,593+1.4%
2022$6,499+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,559DeedBook 6479, Page 875Recorded3/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951