Skip to content

1447 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1913

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block17
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
19%
Improvement Value:$60,800
81%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,958+6.4%
2024$2,780+5.4%
2023$2,639+1.4%
2022$2,601+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 6179, Page 30Recorded9/19/2013

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4039, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1913