Skip to content

1443 N Olden AveTrenton, NJ 08638

Built 1903

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Aug 15, 1996

Property Information

Block17
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
22%
Improvement Value:$64,100
78%
Total Assessment$82,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,229+6.4%
2024$3,035+5.4%
2023$2,881+1.4%
2022$2,840+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3105, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1903