Skip to content

1445 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1913

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block17
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
23%
Improvement Value:$61,400
77%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,123+6.4%
2024$2,935+5.4%
2023$2,786+1.4%
2022$2,746+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4024, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1913