Skip to content

1434 N Olden AveTrenton, NJ 08638

Built 1903

Last Sale Price
$33,900
Last Sale Date
Apr 4, 1984

Property Information

Block18
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,200
23%
Improvement Value:$55,200
77%
Total Assessment$71,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,808+6.4%
2024$2,640+5.4%
2023$2,505+1.4%
2022$2,470+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1903