Skip to content

1472 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block18
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
18%
Improvement Value:$105,100
82%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,011+6.4%
2024$4,710+5.4%
2023$4,470+1.4%
2022$4,407+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4147, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1928