Skip to content

1440 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$78,400
Last Sale Date
Jan 28, 2002

Property Information

Block18
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
18%
Improvement Value:$64,200
82%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,091+6.4%
2024$2,906+5.4%
2023$2,758+1.4%
2022$2,719+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$78,400
DeedBook 4253, Page 126

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920