Skip to content

24 Alba StTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 18, 1997

Property Information

Block191
Lot216
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,418
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
17%
Improvement Value:$201,900
83%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,553+6.4%
2024$8,980+48.8%
2023$6,035+1.4%
2022$5,949+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3228, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940