Skip to content

56 Heath StTrenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Feb 18, 1998

Property Information

Block191
Lot225
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,040
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
33%
Improvement Value:$90,600
67%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+6.4%
2024$4,998+5.4%
2023$4,744+1.4%
2022$4,677+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3352, Page 102

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965