Skip to content

18 Alba StTrenton, NJ 08638

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2010

Property Information

Block191
Lot219
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,645
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
24%
Improvement Value:$146,000
76%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,551+6.4%
2024$7,098+5.4%
2023$6,737+1.4%
2022$6,641+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 3675, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1967