Skip to content

324 Stokes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Apr 11, 2000

Property Information

Block21.01
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage6,200
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
19%
Improvement Value:$213,500
81%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395+6.4%
2024$9,771+5.4%
2023$9,274+1.4%
2022$9,142+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 3807, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1957