Skip to content

409 Robbins Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block21.01
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage6,396
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
20%
Improvement Value:$179,400
80%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,810+6.4%
2024$8,281+5.4%
2023$7,860+1.4%
2022$7,748+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft6,396DeedBook 6473, Page 1804Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958