Skip to content

12 Bakun WayTrenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 1996

Property Information

Block214.02
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,428
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
37%
Improvement Value:$128,200
63%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+6.4%
2024$7,583+5.4%
2023$7,197+1.4%
2022$7,094+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955