Skip to content

5 Rockland RdTrenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block214.07
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
33%
Improvement Value:$158,100
67%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,286+6.4%
2024$8,729+5.4%
2023$8,285+1.4%
2022$8,167+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6547, Page 215

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2611, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1959