Skip to content

224 Upland AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block181
Lot279
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
35%
Improvement Value:$100,200
65%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,065+6.4%
2024$5,701+5.4%
2023$5,411+1.4%
2022$5,334+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950