Skip to content

217 Nancy Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block214.02
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,569
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
35%
Improvement Value:$148,300
65%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+6.4%
2024$8,425+5.4%
2023$7,997+1.4%
2022$7,883+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,569DeedBook 6577, Page 1213Recorded12/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1953