Skip to content

36 Running Brook Rd WTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block536
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,564
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
24%
Improvement Value:$206,800
76%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,757+6.4%
2024$10,111+5.4%
2023$9,597+1.4%
2022$9,460+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,564DeedBook 6389, Page 1340Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4337, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1960