Skip to content

12 Alice WayTrenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 17, 2012

Property Information

Block214.05
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$148,500
65%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,987+6.4%
2024$8,448+5.4%
2023$8,018+1.4%
2022$7,904+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6160, Page 1401

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6005, Page 37

Property Sale

Sale
$124,800
DeedBook 2598, Page 784

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959